U organizaciji konzorcija AccessibleEU po prvi put u Hrvatskoj je 7. svibnja 2024. godine održana središnja nacionalna godišnja konferencija s međunarodnim sudjelovanjem na temu pristupačnosti unutarnjih i vanjskih prostora izgrađene okoline „Pristupačnost izgrađene okoline u Hrvatskoj – Od pravilnika do tehničkog propisa“.
Cjelokupni program konferencije održan je u novoj zgradi Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) Tehničke škole Ruđera Boškovića u Zagrebu, uživo za ograničen broj sudionika i online uz prijevod na hrvatski znakovni jezik. Glavni suorganizatori konferencije su Hrvatska komora arhitekata, Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zajednica savez osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH), Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstvo turizma i sporta, Grad Zagreb, Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba, a sudjelovali su i druge inženjerske komore, udruge osoba s invaliditetom, fakulteti, stručne organizacije i pojedinci specijalizirani za temu pristupačnosti.
Konferencija je prvenstveno bila namijenjena projektantima – ovlaštenim i neovlaštenim članovima i budućim članovima Hrvatske komore arhitekata i drugih inženjerskih komora, predstavnicima institucija državne uprave, članovima akademske zajednice, svim dionicima u temi pristupačnosti izgrađene okoline, proizvođačima i distributerima elemenata pristupačne opreme i osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti kao krajnjim korisnicima Pravilnika, odnosno budućeg Tehničkog propisa. Konferenciju je moderirao redoviti prof. art. Ljubomir Miščević, dipl. ing. arh.
Predavanjima i radionicom s umreženjem sudionika, tema pristupačnosti je bila predstavljena i obrađivana u najvećoj mjeri vezano na pristupačnost vanjske i unutarnje izgrađene okoline, ali ujedno i vezano na transport, ICT, zakonski okvir i regulativu te standardizaciju, a sve s naglaskom na ljudska prava.
Predsjednica Saveza Jozefina Kranjčec i stručna suradnica Marijana Borac predstavile su temu ”Važnost osiguranja pristupačnosti građevina i okoliša osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti”. U svom izlaganju predstavile su aspekte pristupačnosti, članak 9. Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom, Tehnički propis o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti, te primjere dobre i loše prakse u tom pogledu.
Tijekom konferencije istaknut je i sadržaj Pravilnika o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti koji je u upotrebi bez dopuna i izmjena već dvadesetak godina, a kojeg će od 28. lipnja 2025. godine zamijeniti Tehnički propis o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti, slijedom čega su tijekom konferencije sudionicima stručno obrazložene sadržajne promjene i način primjene, ali i analizirani recentne problemi i prijedlozi načine njihovih rješavanja. Kao važni ciljevi konferencije postavljeni su edukacijski sadržaji, stručno-analitički i implementacijski-operativni za poboljšanje svakodnevne prakse inženjera, edukatora u školama i sveučilištima te raznim odjelnim institucijama, predstavnicima udruga i osobama s invaliditetom. Ciljevi su i u prenošenju najnovijih informacija o nacionalnim i EU propisima, koje u svim tematskim područjima (izgrađeni okoliš, promet, IT i pravno-zakonodavni okvir EU) AccessibleEU izvrsno distribuira nacionalnim stručnjacima, koji ga dalje sinergijski prenose odgovarajućim institucijama i svim pravnim i fizičkim dionicima za uključivost.
Nakon konferencije održana je pokazna vježba simulacije evakuacije osobe u invalidskim kolicima koja je organizirana u suradnji s Civilnom zaštitom i sudjelovanje pripadnika Javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba.
Poveznica na video: https://www.youtube.com/watch?v=rqMMIUKSuN4